Wyjazd na turnus rehabilitacyjny

Zachorowalność na Covid 19 jest cały czas bardzo wysoka. Osoby, które przebyły infekcję nie zawsze od razu dochodzą do pełni sił. Lekarze i naukowcy zauważyli pewne objawy, które powtarzają się cyklicznie. Występują one zarówno u osób przechodzących chorobę bardzo ciężko, jak i przy niewielkim nasileniu objawów, a nawet zakażeniu bezobjawowym. Zespół tych objawów został nazwany zespołem pocovidowym.

Obejmuje on przede wszystkim zaburzenia oddychania, ponieważ koronawirus atakuje układ oddechowy. Są to duszności, zmniejszenie wydolności oddechowej, zaburzenia rytmu serca i brak tchu podczas wysiłku. Inne objawy to przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia równowagi, bóle stawów i mięśni, a także bóle głowy. Mogą się również pojawić problemy z koncentracją pamięci i logicznym myśleniem, co utrudnia odnalezienie się w pracy i w domu. Prowadzi to do stanów napięcia, zdenerwowania, smutku, a nawet do depresji. Zespół pocovidowy nie omija nawet tych osób, które nie były hospitalizowane.

W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza, który zaleci przeprowadzenie dodatkowych badań i wskaże odpowiednią rehabilitację. Rehabilitacja po koronawirusie obejmuje ćwiczenia oddechowe, kinezyterapię, tlenoterapię oraz wsparcie psychologa. Wyjazd do uzdrowiska po chorobie i przebyta pełna seria indywidualnie dobranych zabiegów fizjoterapeutycznych z pewnością dopomoże w uzyskaniu znacznej poprawy stanu zdrowia. Bardzo ważne są ćwiczenia oddechowe rozluźniające przeponę i poprawiające jej funkcjonowanie. Do tego odbywa się nauka oddychania torem przeponowy, nauka efektywnego kaszlu i inne jeszcze ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układu oddechowego.

Bardzo pomocna jest tlenoterapia i inhalacje. W uzdrowiskach można skorzystać z właściwości solanki leczniczej, która zawiera minerały i mikroelementy. Inhalacje działają korzystnie na błonę śluzową układu oddechowego oraz stymulują układ odpornościowy, obniżają ciśnienie tętnicze i wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego i dokrewnego. Wskazane są też ćwiczenia kinetyczne, takie jak marsz po bieżni, ćwiczenia na przyrządach, ćwiczenia kończyn górnych oraz każda inna aktywność fizyczna pod okiem terapeuty, która wspomaga wydolność płuc. Ważne jest też wsparcie psychologa, mające na celu pozbycie się lęku i niepewności po przebytym zakażeniu koronawirusem. Rehabilitację można odbyć podczas pobytu w uzdrowisku na turnusie tygodniowym lub dwutygodniowym. Pozwala ona na całkowite pozbycie się powikłań pochorobowych.